ZnakHrádek ve Slezsku 

 

 

 

 

  

 

 

      Hrádek je jedna z nejstarších obcí Pobeskydí. Rozkládá se na obou březích řeky Olzy, asi 6 km od města Třince.

Zřejmě již ve 12. st. stál na strmém břehu  řeku varovný hrádek, od kterého dostala obec jméno.

     Hrádek se údajně nachází na území původního Jablunkova. Nalezené úlomky cihel dokazují, že již koncem 14. nebo počátkem 15. st. zde stála zděná osada. Během výkopu základů jednoho ze zdejších domů se také našly zbytky sečných zbraní ( meč ze 13. st.) a dva lidské skelety. Meč je uložen v Těšínském muzeu.

    Známá je také pověst o zdejším ukrutném rytíři Belkovi, po němž je pojmenována strmá skála na břehu řeky Olzy a tůň. Kdo si myslel, že "Zámčiska" jsou jen v Návsí, je na omylu. Nachází se i v Hrádku. Místní název "Zámčisko" označuje místo, kde jsou dosud zřetelné valy a příkopy, pozůstatky bývalé ohromné strážnice.

   V roce 1873 bylo v Hrádku 56 chalup, z nichž 3 byly zděné a další dřevěné ( tzv. kurloky- chalupy bez komínu). Hranici Hrádku a Návsí označuje bludný kámen ( balvan z doby ledové), nacházející se u hl. silnice. Byl zde nalezen v roce 1994 při rekonstrukci silnice.

   V Hrádku byl narozen např. Pavel Nikodém (1892- 1982), představitel polských krajanů v Brazílii. Pochází odsud také Władysłav Młynek( 1930-1997), učitel, básník a lidový vypravěč.

   V současné době má Hrádek 1730 obyvatel. Chloubou obce je 600 let stará malolistá lípa, která měří 24 m a obvod kmene je 680 cm.

   Znak Hrádku má modrý podklad, protože obcí protéká řeka Olza. Žluté hradby jsou odvozeny od slova Hrádek. Koňské váhy symbolizují, že zde bylo kdysi hodně zemědělců.